Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - AKTUALNOŚCI
Obchody Święta Niepodległości w Jedlni
PDF
DRUKUJ
grafika

W Jedlni bardzo uroczyście  obchodzono 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na tle hasła „Ojczyzna Naszą Matką" odbyła się tego dnia msza święta i akademia ku uczczeniu tej rocznicy.

Obchody rozpoczął koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej i Scholi. Młodzi wykonawcy pod opieką organisty Łukasza Kęski zaprezentowali program poetycko-literacki. Orkiestra Dęta Boni Angeli pod dyrygenturą  Zbigniewa Bidzińskiego zagrała najpopularniejsze pieśni patriotyczne i religijne. Orkiestrze towarzyszył młody wokalista Kamil Rydz, który zachwycił publiczność pięknym operowym głosem i bardzo trafną interpretacją utworów z epoki. Brawa po koncercie dla deklamujących, śpiewających i grających były jak najbardziej zasłużone.
Msza Święta w intencji Ojczyzny rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych szkół z Jedlni i z Jaroszek oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni. Kapelan Wojska Polskiego ks. płk.Leonard Sadowski oraz proboszcz Parafii św. Mikołaja w Jedlni ks.kanonik Janusz Smerda wspólnie odprawili mszę. Homilię wygłosił ks. Leonard Sadowski przypominając między innymi słowa św.Jana Pawła II: ,,Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej" Zwrócił uwagę, że umiłowanie tego, co ojczyste, oznacza umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Miłość ta obejmuje też dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Jednym z elementów ojczyzny jest więź łącząca społeczeństwo. „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą.  Bogaty każdym".
Po Mszy Świętej delegacja Rady Gminy Pionki: Aneta Wojdat, Sebastian Sałek i Piotr Gębczyk, goście, Stowarzyszenie Jedlnia, Gminny Klub Sportowy Królewscy Jedlnia  oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości  złożyli  kwiaty na grobie Junaków na cmentarzu parafialnym w Jedlni przy akompaniamencie Orkiestry Dętej.

Obejrzyj zdjęcia z uroczystości

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 32
Stronę odwiedzono:
8824750   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
05-07-2018
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24