Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - INFORMATOR GMINNY
625-lecie Parafii św.Idziego w Suchej i dożynki parafialne
PDF
DRUKUJ
grafika

21 sierpnia o godzinie 12.00 w parafii św. Idziego w Suchej odbyła się podwójna uroczystość 625-lecie Parafii i dziękczynienie za tegoroczne plony.
W uroczystej procesji mieszkańcy miejscowości: Bieliny, Czarna Kolonia, Czarna Wieś, Helenów, Konary, Suskowola, Sucha, Mireń, Linów, Męciszów przynieśli piękne wieńce dożynkowe, które poświęcił ks. biskup Henryk Tomasik. Uroczysta liturgia była okazją do modlitwy w intencji mieszkańców i rolników przy asyście pocztów sztandarowych Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej , Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej , Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej. Mszę św. celebrowali ks.biskup Henryk Tomasik, ks.dr hab.Marek Jagodzinski, ks.dr Tomasz Herc.
Ks. Proboszcz Edward Mosioł powiedział: "w Kościele Powszechnym przeżywamy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, w naszej Ojczyźnie przeżywamy 1050 rocznicę Chrztu Polski, nosimy w sobie piękne przeżycia z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i niezapomniane spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem. W kontekst tych wydarzeń wpisuje się również 625 rocznica powstania wspólnoty parafialnej w Suchej oraz podziękowanie Bogu za tegoroczne plony. Od tylu już lat w tym miejscu rozbrzmiewa Chwała Boża i ufna modlitwa do Matki Bożej. Nie znamy powodów dla których za patrona obrano św. Idziego, ale wiemy, że jego kult był żywy w całej Europie. Dzisiaj chcemy dziękować Bogu za wszystkie godziny spędzone w tym miejscu na modlitwie. Za sprawowane sakramenty święte, za wszystkie misje święte za wygłoszone Słowo Boże w tej świątyni, za nawrócenia, odzyskaną łaskę wiary, za wszystkich kapłanów, siostry zakonne, za wszystkich powołanych z tej wspólnoty parafialnej, za tych którzy przeszli przez tę wspólnotę ducha. Historia naszej parafii ściśle łączy się z historią Kościoła i naszej Ojczyzny. Świadczą o tym księgi parafialne, które mają ponad 300 lat. Świadczą o tym znaki wiary przodków naszych. Na terenie naszej parafii jest 48 krzyży przydrożnych, kapliczek Matki Bożej i figur przydrożnych. W czasach niewoli na terenie naszej parafii były walki w czasie Powstania Styczniowego i był tu szpital polowy. W czasie I wojny światowej przebywał tu ze swoim wojskiem Józef Piłsudski i stoczone były walki o wolność naszej Ojczyzny. W czasie II wojny światowej z okupantem walczyli żołnierze Armii Krajowej, czego świadectwem jest w naszej świątyni Ołtarz Matki Bożej Akowskiej.
Zawsze była zanoszona modlitwa różańcowa kobiet i mężczyzn. W każdy pierwszy piątek i sobotę oraz pierwszy poniedziałek miesiąca jest adoracja NS, a w każdą środę nabożeństwo do św. Idziego i Różaniec Fatimski od maja do października i przygotowujemy się do 100 rocznicy Objawień Matki Bożej z Fatimy. Na terenie parafii są 4 Szkoły Podstawowe i Gimnazjum, są Jednostki OSP w Czarnej, Laskach i Suchej, w tym roku powstał Gminny Klub Sportowy Legion Suskowola. Dzięki wsparciu Radnego Powiatu Radomskiego Tadeusza Nowickiego i Radnego Powiatu Zwoleńskiego Zbigniewa Reka rozpoczęto przebudowę drogi Sucha -Męciszów.

Trudno wyliczyć wszystkie dobrodziejstwa otrzymane od Boga w ciągu istnienia tej parafii, dlatego podczas tej mszy będziemy modlić się za wszystkich żywych i wszystkich zmarłych i za wszystkie łaski otrzymane w ciągu dziejów tej wspólnoty, jak również za wszystkich gości i wszystkich wspierających rozwój tej najmniejszej cząstki Kościoła Powszechnego".

Szczególe podziękowania Proboszcz skierował do osób, które przyczyniły się do uświetnienia uroczystości 625- lecia Parafii i dożynek: Wójta Gminy Pionki Mirosława Ziółka, Prezesa Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Sławomira Pietrzyka, Radnego Powiatu Zwoleńskiego Zbigniewa Rek, Radnego Powiatu Radomskiego Tadeusza Nowickiego, Radnych Gminy Pionki, Dyrektorów pobliskich szkół: Ewy Pałuckiej i Agaty Kwaśnik, sołtysów naszej gminy, Stanisława Białkowskiego, OSP Sucha, Stanisława Bernady, Mirosława Hernik, Caritas diecezji radomskiej, Parafii Podwyższenia Krzyża w Zwoleniu, Nadleśnictwa Zwoleń, lreny Nalewajko, Państwa Wandy i Janusza Zająców, Sklepu Rowerowego P. Tęczy, Pań : Beaty Warchoł, Bożeny Pierzchała ,Elżbiety Woźniak, Ireny Mosioł, Anety Podsiadłej wraz Caritas Szkolnej przy PSP w Suchej.

Uroczystości uświetniły zespoły Ludowe: „Półborzanki" z Augustowa, Zespół „Kontrast" z Pionek , "Kumosie" z Gadki, Zespół Ludowy „Tychowianki" z Tychowa, Zespół Ludowy z Mirca i Ludwikowa. Można było uczestniczyć w konkursie zorganizowanym przez Szkolne Caritas działające przy Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej, obejrzeć stoisko Nadleśnictwa Zwoleń i zapoznać się z ciekawostkami ze świata zwierząt i roślin, poczęstować się słodyczami, ciastem.

Na koniec imprezy wylosowano 3 nagrody główne: szczęśliwą posiadaczką pierwszego roweru była Nikola Wiączek z Bielin, drugi rower zdobył Filip Chołuj z Męciszowa, a trzecią nagrodę -stół zabrała ze sobą Agata Furga z Sałek. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.

Obejrzyj zdjęcia

zdobywcy nagród

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 8
baner 30
baner 31
baner 48
Stronę odwiedzono:
10310121   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
25-03-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24