Ochotnicza Straż Pożarna z Jaroszek świętowała 50-lecie działalności.
W niedzielę 14 sierpnia 2016 roku były huczne obchody, były gratulacje, życzenia i medale wręczane najlepszym strażakom.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą polową odprawioną przez proboszcza parafii św. Mikołaja w Jedlni ks. kanonika Janusza Smerdę. Ksiądz proboszcz przypomniał w kazaniu historię powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaroszkach i podziękował strażakom za 50 lat ofiarnej służby.
Następnie, na przylegającym do remizy boisku sportowym odbył się uroczysty apel, na który
stawiły się delegacje strażaków z naszej gminy. Obecni byli druhowie z OSP Jaroszki, OSP Jedlnia, OSP Sucha, OSP Laski, OSP Pionki, OSP Czarna, a także z terenu gminy Jastrzębia OSP Mąkosy Stare i z terenu gminy Głowaczów OSP Cecylówka Brzózka.
Poza strażakami i mieszkańcami mieliśmy zaszczyt gościć:
1. V - ce prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP
w Warszawie druha Zbigniewa Gołąbka
2. Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Radomiu druha Andrzeja Szczycha
3. Zastępcę komendanta Miejskiego PSP w Radomiu pana st. brygadiera Sławomira Podsiadłego
4.Wójta Gminy Pionki Pana Mirosława Ziółka
5.Przewodniczącego Rady Gminy Pionki Pana Tomasza Wojciecha Wróbla
6.Dowódcę JRG PSP nr 4 w Pionkach mł. bryg. Grzegorza Wikalińskiego
7. Zastępcę Komendanta Komisariatu policji w Pionkach nadkom. Marcina Bochankiewicza
8. Radnych Gminy Pionki: Anetę Wojdat, Henryka Drelę, Piotra Gębczyka, Sebastiana Sałka
9. Prezesa Zarządu Miejsko - Gminnego Związku OSP RP w Pionkach druha Tomasza Kęskę
10. Komendanta Miejsko gminnego Związku OSP RP w Pionkach druha Andrzeja Kapustę
11.Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach Anastazję Jasek
12. Dyrektora Archiwum Państwowego w Radomiu Kazimierza Jaroszka
13. Specjalistę ds. edukacji leśnej i ochrony p. poż Lidię Zaczyńską
14. Prezesa Stowarzyszenia „Jedlnia" Wojciecha Pestkę
15. Prezesa Gminnego Klubu Sportowego „ Królewscy" Jedlnia Jana Gębczyka
16. Proboszcza Parafii św. Mikołaja ks. kanonika Janusza Smerdę
17. Kierowników referatów w UG Pionki:Urszulę Tananę, Małgorzatę Warchoł
Sołtysa Jaroszek Panią Iwonę Jaroszek i sołtysów sąsiednich miejscowości: Alicję Żyłę, Jana Wróbla, Kazimierza Wilczka.
Gości przywitał prezes OSP dh Krzysztof Jasek. Dalej nastąpiło poświęcenie i przekazanie sztandaru. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Anastazja Jasek i Stefan Grzywacz. Sztandar przekazał strażakom dh Zbigniew Gołąbek.
Jednostka OSP w Jaroszkach została odznaczona srebrnym medalem „za zasługi dla pożarnictwa". Następnie przyszedł czas na indywidualne wyróżnienia:
Złotym medalem „za zasługi dla pożarnictwa" odznaczeni zostali: Druh Michałowski Stanisław, Druh Kapusta Andrzej.
Srebrnym medalem „za zasługi dla pożarnictwa" odznaczony został Druh Zdzisław Pionka
Brązowym medalem „za zasługi dla pożarnictwa" odznaczeni zostali: Druh Amanowicz Krzysztof, Druh Furga Sylwester, Druh Jaroszek Dariusz, Druh Jaroszek Mirosław, Druh Jasek Krzysztof, Druh Michałowski Andrzej.
Odznaką „strażak wzorowy" wyróżnieni zostali:Druh Dąbrowski Robert, Druh Furga Mirosław, Druh Grzywacz Marcin, Druh Jaroszek Michał, Druh Jasek Jakub, Druh Kłos Dawid, Druh Michałowski Karol, Druh Stachowicz Gabriel, Druh Wolski Adam, Druh Wolski Marcin.
Listem pochwalnym prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Radomiu wyróżnieni zostają: Jaroszek Iwona, Druh Bębeńca Eugeniusz, Druh Jaroszek Krzysztof, Druh mł. bryg. w st. sp.Jaroszek Wiesław, Wróbel Jan.
Poza tym wyróżniono medalami i dyplomami również członków OSP którzy już nie pełnią służby czynnej, oraz przedsiębiorców i ludzi dobrej woli, którzy wsparli finansowo inicjatywę pozyskania przez OSP w Jaroszkach sztandaru.
Z gości głos zabrali: Zbigniew Gołąbek, Andrzej Szczych, Sławomir Podsiadły, Mirosław Ziółek, Tomasz Kęska
Po zakończonych uroczystościach przyszedł czas na tradycyjną strażacką grochówkę.
obejrzyj zdjęcia z obchodów w Jaroszkach
Poniżej przedstawiam Państwu historię powstania OSP Jaroszki
Na początku lat 60 - tych ubiegłego stulecia w Jaroszkach ( gromada Poświętne, powiat Kozienice, województwo Kieleckie) znalazła się grupa aktywnych ludzi, którzy za cel postawili sobie utworzenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Przodował im radny ówczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej w Poświętnem Józef Kupisz. Pomysł utworzenia OSP poparł również inny radny, jednocześnie dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej Marian Szczepanowski. Jak wspominają najstarsi strażacy proces powstawania jednostki trwał pewien czas i zakończył się w 1966 roku oficjalnym zarejestrowaniem straży. Stan osobowy jednostki liczył wówczas 16 mężczyzn, w większości w młodym wieku. Pierwsze walne, założycielskie zebranie odbyło się 18 września 1966 roku i wyłoniło zarząd z prezesem Józefem Kupiszem, naczelnikiem Janem Mąkosą, sekretarzem Stanisławem Żarłokiem i skarbnikiem Jerzym Kłosem.
Obszar działania operacyjnego OSP w Jaroszkach obejmował miejscowości znajdujące się w granicach administracyjnych gromady Poświętne (Poświętne, Jedlnia Kolonia, Jaśce, Jaroszki, Brzezinki, Zadobrze, Stoki, Mąkosy Stare, Mąkosy Nowe i Lewaszówka). Ówczesne przepisy nakazywały ochotnikom każdej wiosny przeprowadzać kontrole pod kątem bezpieczeństwa pożarowego budynków wiejskich. Rejon który podlegał naszej straży obejmował wsie: Brzeziny, Jedlnia Kolonia, Jaśce, Karpówka, Jaroszki, Stoki i Brzezinki.
Ponieważ strażacy nie dysponowali jeszcze remizą, pomieszczenie dla ich skromnego wyposażenia udostępnił w swym obejściu Eugeniusz Wilczek, który został przeszkolony na mechanika nowo otrzymanej motopompy M4. Choć strażackich interwencji było wówczas bardzo niewiele, nie wpłynęło to negatywnie na gotowość bojową miejscowych druhów. Na wypadek pożaru zwoływano się syreną ręczną a środkiem transportu był konny wóz. Pierwszym dowódcą OSP był jej ówczesny prezes dh Józef Kupisz, który odpowiednie szkolenie ukończył w Skarżysku - Kamiennej.
Strażacy wspominali pierwszy kurs I stopnia który odbywał się u mieszkającego naprzeciw szkoły podstawowej w Jaroszkach Władysława Jaroszka (również członka straży). Na tenże kurs przyjeżdżał w roli wykładowcy naczelnik OSP z Mąkos Starych druh Stefan Sułek. W ciepłym, wiosennym dniu zakończenia szkolenia w Jaroszkach zjawili się przedstawiciele Komendy Rejonowej Straży Pożarnych z Kozienic. Jednak strażacka służba jest nieprzewidywalna i uroczystość przekazania dyplomów przerwała wiadomość o pożarze szalejącym w północnej części wioski. Błyskawicznie podstawiono konie i po paru minutach druhowie byli już na miejscu. Paliła się stodoła i na pierwszy rzut oka było wiadomo, że nie da się jej uratować. Należało obronić sąsiednie budynki. Natychmiast zbudowano stanowisko wodne, sprawiono pompę i węże tłoczne. Przodownicy rot podali prądy wody na dom i oborę które były zagrożone ogniem. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji udało się je uratować. To wydarzenie pokazało jak bardzo potrzebna jest w Jaroszkach OSP i było bodźcem do jeszcze lepszego wyposażania straży w niezbędny sprzęt ratowniczy.
Straż w Jaroszkach od początku swego istnienia działała bardzo aktywnie na polu krzewienia kultury we wsi. Dowodem tego były organizowane zabawy, które odbywały się na wolnym powietrzu w gospodarstwie Józefa Kupisza, bądź też na placu szkoły. Niewielkie zyski jakie z nich czerpano przeznaczane były na bieżące potrzeby straży. Również na polu sportów pożarniczych miejscowi ochotnicy byli bardzo aktywni. Zawsze brali udział w zawodach na których często zajmowali czołowe miejsca. Druhowie z Jaroszek na zawody odbywające się w Głowaczowie czy Kozienicach jeździli konno, a w późniejszym okresie ciągnikiem wypożyczonym z Kółka Rolniczego w Jedlni.
Działalność w latach 1970 - 1990
W roku 1973 na wniosek Józefa Kapusty i Józefa Kupisza, przy poparciu naczelnika gminy Pionki Zdzisława Szewca, został zakupiony plac i rozpoczęły się prace projektowe nad budynkiem strażnicy. Niedługo potem budowa ruszyła. Budowali sami mieszkańcy, a gmina zapewniła materiały.
Południowe skrzydło remizy zostało wybudowane z przeznaczeniem na pomieszczenie sklepowe wraz z magazynem. Stanisław Jaroszek, gospodarz OSP z tamtych lat wspominał, że w jego stodole mieścił się „główny magazyn" budowy. Tam gdzie powinno leżeć pieczołowicie suszone w letnim słońcu siano, bielały rzędy cegieł, piętrzyły się worki cementu i wapna. Jak widać praca społeczna ówczesnych druhów była wyżej ceniona od ich własnych korzyści a dobro wspólne przedkładane było nad dobro jednej osoby. Ostatecznie uroczystość oddania strażnicy nastąpiła w 1979 roku. Od tej chwili życie kulturalne wsi zaczęło koncentrować się w tym budynku, który był drugim, obok budynku szkoły miejscem spotkań miejscowej społeczności. W remizie, oprócz pomieszczeń związanych z przechowywaniem sprzętu pożarniczego mieścił się jeszcze sklep, oraz Klub w którym mieszkańcy mogli spędzić wolny czas, poczytać prasę, zakupić słodycze czy napoje. Klub był czynny codziennie, w godzinach od 15.00 do 20.00
Ponadto w dowód uznania dla swoich społecznych dokonań druhowie otrzymali nowszy sprzęt: motopompę M8/8 PO3.
Koniec lat 70 - tych przyniósł strażakom z Jaroszek nową służbę; zaczęli oni pełnić wielkosobotnią wartę honorową przy Grobie Pańskim. Początkowo towarzyszyli im druhowie z Mąkos Starych, w późniejszym okresie dołączyli druhowie z Jedlni. Nastąpiły również zmiany w składzie zarządu. Prezesem został Ryszard Amanowicz, naczelnikiem Józef Kapusta, a skarbnikiem Zdzisław Pionka . Dziś funkcję prezesa pełni Krzysztof Jasek , a naczelnika Andrzej Kapusta.