W sobotę 2 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszkach obchodziliśmy 10-lecie powstania Dziecięcego Zespołu Ludowego ,,Cyraneczka". Gratulacje złożyli: władze samorządowe, rodzice i przyjaciele. Na scenie zaprezentowała się Cyraneczka, a na koniec dołączyli do niej absolwenci szkoły , którzy sercem są z Nią do dziś. A tak to się to zaczęło ...
Późna jesień - czas refleksji i zadumy...
Ta melancholijna pora roku, to czas wspomnień; wspominamy ludzi, dawne czasy, wspominamy naszą historię ... Odtwarzając, więc ten miniony czas, na fali wspomnień powstał pomysł stworzenia Dziecięcego Zespołu Ludowego .
Pani dyrektor Anastazja Jasek i pani Jolanta Mazur postanowiły założyć zespół, w którym śpiewać mieli ludzie młodzi, uczniowie naszej szkoły, którzy wówczas twierdzili, że takie śpiewanie to,, obciach".
Mimo oporów udało się, zespół ,, Cyraneczka'' powstał w ramach projektu „Sumus", dofinansowanego ze środków europejskich oraz pomocy pana wójta gminy Pionki, Mirosława Ziółka. Koordynatorkami projektu ,, Sumus'' były panie, Krystyna Słyk i Anna Górzyńska.
I przeszłość sprzed 10 lat... Jakie były początki? Jakie zamierzenia? Co się udało? Członkowie zespołu z chęcią występowali w regionie i okazywało się, że to nie taki „obciach". Na początku zespół uczestniczył w parafialnym festynie . Później zaczął brać udział w konkursach, zdobywając liczne nagrody . Ważną stroną tej pięknej przygody z ludowymi piosenkami i tańcami jest to, że „Cyraneczka" odtwarza muzykę z radością, dzieląc się pogodą życia, witalnością płynącą z ludowej kultury i ludowych melodii. Czasem zamyślone, a często pogodne, zabawne piosenki i przyśpiewki wywołują wśród publiczności i zadziwienie, i radość.
Głównym celem działania zespołu wg pierwotnych założeń - ale też i w tej mierze nic się nie zmieniło - jest aktywizacja lokalnego środowiska do wspólnego działania w dziedzinie upowszechniania rodzimej kultury ludowej oraz wychowania patriotycznego. Młodzież ma możliwość kształtowania i rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności muzycznych, obcowania z muzyką ludową regionu oraz prezentowania patriotycznych postaw.
Opiekunami są pani Anastazja Jasek , Jolanta Mazur i Hanna Tomczyk.
Zespół nazwę swą przyjął do najmniejszej , ale bardzo szybko latającej kaczki , cyraneczki. Podobno kiedyś kaczki te miały swoje gniazda na bagnach w naszej puszczy. Dziś niestety trudno ją spotkać.
Członkowie zespołu mają w swym repertuarze pieśni patriotyczne, ludowe. Tańczą tańce z różnych regionów Polski, poznają obyczaje związane z codziennym życiem na wsi. Wystawili na scenie takie obrzędy jak; ,,Kiszenie kapusty'', ,,Darcie pierza'', ,,W sołtysowej izbie'', ,, Kolędnicy'' ,,, Jasełka'', ,, Idźmy z Kogutem po wsi - śmigus- dyngus''.
Starają się poprzez śpiew i taniec łączyć pokolenia. To co przemija, by nigdy nie odeszło w zapomnienie.
Zespół „Cyraneczka" występuje na festynach i różnych spotkaniach gminnych czy też powiatowych, np. w Muzeum Wsi Radomskiej,w Czarnolesie, w Domu Starców w Łaziskach i Radomiu, w Specjalistycznym Szpitalu na Józefowie, w Iłży, w Pionkach, Suskowoli, na festynach ,, Ku niepamięci'' w Jedlni, Festiwalu Narodów zorganizowanym w ramach Światowych Dni Młodzieży, w Regionalnym Muzeum Regionalnym w Kozienicach czy też w Wyższej Szkole Biznesu w Radomiu podczas podsumowania projektu,, Niepełnosprawni- Pełnosprawni''. Zespół współpracuje ze Radomskim Stowarzyszeniem Łączmy Pokolenia.
Członkowie zespołu byli na warsztatach wokalno- tanecznych w Karolinie, siedzibie ,, Mazowsza'' oraz na koncercie,, Poznajemy regiony Polski''.
Zespół ,, Cyraneczka'' bierze czynny udział w konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Członkowie zespołu startują również w konkursach recytatorskich oraz konkursach związanych tematycznie z tradycjami, np., ,, Na szlaku kapliczek'', ,, Obyczaje Puszczy Kozienickiej'', ,, Powstanie Styczniowe w Puszczy Kozienickiej''. Zawsze doceniany jest trud i wysiłek dzieci, a potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia.
Od początku działalności zespół bierze udział w Dekanalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej ,, Kocham moją Ojczyznę'' , zawsze zdobywamy czołowe miejsca. Przygotowujemy również akademie z okazji uroczystości państwowych i kościelnych, ,, Beatyfikacja Jana Pawła II'', ,, Święty, nasz Kochany Papież''.
Zespół wraz z opiekunkami dwukrotnie otrzymał tytuł ,,Powiatowy Animator Kultury'', w 2009r oraz 2014r.
Ludowy Zespół ,, Cyraneczka'' jest nie tylko wizytówką Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego , ale również Gminy Pionki.
autor.PSP w Jaroszkach