Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - INFORMATOR GMINNY
Gloria Artis dla Wojciecha Pestki
PDF
DRUKUJ
grafika

Na wniosek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wicepremier Piotr Gliński odznaczył „Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" dwóch literatów związanych z Oddziałem Lubelskim SPP - przewodniczącego Oddziału Zbigniewa Włodzimierza Fronczka (medalem II stopnia) i radomskiego pisarza Wojciecha Pestkę (medalem III stopnia).

Uroczystość miała miejsce 18 grudnia 2017 r. w Lublinie „Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" jest najwyższym odznaczeniem państwowym przyznawanym na mocy ustawy z 17 czerwca 2005 r. przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, zasługi dla kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Kilka lat wcześniej, w 2013 r. na wniosek ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina za szczególny dorobek artystyczny i zasługi dla promocji kultury polskiej poza granicami Wojciecha Pestka został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej" zaś w 2015 r. Ukraińska Fundacja Kultury przyznała mu medal „Za wierność przesłaniu poety" za działalność na rzecz wzajemnej współpracy kulturalnej.

Wojciech Pestka - poeta, prozaik, tłumacz jest laureatem wielu nagród literackich, w tym: Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2010, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody w 2012 (Ukraina), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola 2013 (Ukraina), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa 2013.  

Należy do Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest autorem reportaży i książek tłumaczonych na obce języki (białoruski, francuski, łotewski, niemiecki, rosyjski, ukraiński), pomysłodawcą ponadregionalnych działań (promujących kulturę i historię Polski na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie), od wielu lat współorganizatorem naukowych i literackich sesji „Nasi Sąsiedzi" (wspólnie ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i Muzeum Czechowicza w Lublinie).

Zasiada w Radzie Programowej i jest jednym z inicjatorów serii „Biblioteka Literatur Naszych Sąsiadów" wydawanej wspólnie z UMCS i Lubelskim Oddziałem SPP,  jurorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej i Wschodniej im. Józefa Łobodowskiego, inicjatorom międzynarodowych projektów literackich, między innymi: „Na powierzchni lustra" (Łotwa 2012), „Szwajcaria - idea wolności" (Szwajcaria 2013/2014), „Automne En Quartiers" (Francja 2015), .

Od wielu lat współpracuje z wrocławska „Odrą" i lubelskim dwumiesięcznikiem literackim „Lublin. Kultura i Społeczeństwo".

Na motywach książki „Powiedzcie swoim" powstał scenariusz filmu fabularnego Klecha o protestach radomskich w czerwcu 1976 r. i heroicznej postawie ks. Romana Kotlarza, który wielokrotnie pobity przez „nieznanych sprawców" zmarł niespełna miesiąc później.

Kilka dni wcześniej,14 grudnia 2017 r. w Lublinie miała miejsce promocja wyboru wierszy Wojciecha Pestki zatytułowanego „Histeria", w którym znalazły się utwory pochodzące z wcześniej wydanych oraz niewydanych tomików" „Zwykła rozmowa", „Miasto", „Ruchome obrazy", „Dziesięć wierszy dla Grosza", „Spacer po linie".

(z komunikatu Oddziału Lubelskiego SPP)

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 32
Stronę odwiedzono:
8848479   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
19-07-2018
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24