Gmina Pionki ma już swój herb i symbole samorządowe

Rada Gminy Pionki na grudniowej  sesji podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banera, flagi stolikowej, pieczęci,  gminy Pionki oraz zasad ich używania. Ustanowione symbole są symbolami społeczności lokalnej Gminy Pionki i podlegają ochronie.

Prace związane z uzyskaniem symboli trwały rok. Najlepszy projekt uzyskał pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podstawą do wydania opinii przez Ministra była uchwała działającej przy MSWiA Komisji Heraldycznej, która wyraziła pozytywną opinię w sprawie przedłożonych projektów, oceniając ich zgodność z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.

Herb Gminy Pionki przedstawia w polu czerwonym tarczy złotą jodłę, nad którą z prawej strony są trzy złote kule, 1 na 2 z lewej złota głowa łani z szyją, w którą jest wbita strzała.
Godła ułożone zostały w myśl zasady sacrum przed profanum, tzn. godła nawiązujące do wezwania kościołów parafialnych w Suchej i Jedlni znalazły się na miejscu zaszczytniejszym niż godło nawiązujące do miejscowości Jedlnia i Puszczy Kozienickiej. Łania ze strzałą oraz łowieckie tło opowieści o Św. Idzim mogą także nawiązywać do łowiectwa jako jednego z historycznych zajęć mieszkańców gminy.

Czerwono-złote barwy herbu mają przywodzić na myśl barwy władcy i odnosić się mają do królów Polski, którzy byli głównymi właścicielami ziemskimi w okolicy do czasów rozbiorów. Barwa złota może też przynosić na myśl miód i symbolizować tradycje bartnicze w Jedlni i okolicach.

Herb Gminy Pionki

Flaga Gminy Pionki