Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - INFORMATOR GMINNY
Zespół Królewskie Źródła na XXIV FESTIWALU FOLKLORU IM. J. MYSZKI
PDF
DRUKUJ
grafika

Ponad 50 zespołów śpiewaczych, kapel i solistów z różnych stron kraju uczestniczyło w prezentacjach konkursowych XXIV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki organizowanego w malowniczo położonym iłżeckim amfiteatrze. 

Festiwal promuje twórczość i pamięć wybitnego twórcy ludowego rodzinnie związanego z ziemia iłżecką. Jego działalność przerwała tragiczna śmierć w lipcu 1964 roku w Warszawie podczas prób koncertu z okazji święta państwowego. Wydarzenie to miało miejsce w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach. Patron festiwalu Józef Myszka w latach 60-tych należał do grona najwybitniejszych samorodnych artystów. Zdobywał liczne nagrody na festiwalach w kraju i poza granicami. Nagrywał płyty między innymi w studiu Polskiego Radia Kielce.

Tradycyjnie festiwalowe występy poprzedziła msza święta w iłżeckim kościele parafialnym po której barwny korowód artystów przydźwiękach kapel przemaszerował ulicami miasta do Amfiteatru. Na jego scenie uczestnicy festiwalu prezentowali słynne przyśpiewki  i wyrywasy autorstwa patrona oceniana przez festiwalowe jury. Konkursowym występom towarzyszyły kiermasze rękodzieła artystycznego oraz ekspozycje fotogramów prezentujące dorobek artystyczny festiwalu. Występujący na scenie ludowi artyści prezentowali się w wielobarwnych strojach regionalnych. Członkowie kapel i instrumentaliści używali do akompaniamentu unikalnych instrumentów muzycznych takich jak harmonia pedałowa oraz harmonia trzyrzędowa. Często śpiewano też z użyciem języka gwarowego.

Wysoki i niezwykle wyrównany poziom artystyczny spowodował, że jury przyznało dużą ilość nagród i wyróżnień w kategoriach solistów. Główne nagrody pierwsze przyznano:
Alinie  Maciejczak z Jasieńca Iłżeckiego i Joannie Tęczy ze Zwolenia.
Dwie równorzędne Nagrody drugie otrzymali Andrzej Myszka z Kotlarki k/Iłży i Wiesław Dypa z Przyłęku.
Przyznano również cztery równorzędne Nagrody trzecie dla Teresy Karwackiej z Brodów, Amelii Ruszkiewicz z Bodzechowa, Patryka Wróbla z Błazin Górnych i Wacława Pejasa z Bliżyna.

W kategorii Zespołów Śpiewaczych Nagrodzono zespoły: „STRYKOWICE" z gminy Zwoleń, „OSTAŁKI" z Chlewisk, „SOBÓTKA" z Czarnolasu i „JASIENIEC" z Jasieńca Iłżeckiego Górnego.
Cztery równorzędne nagrody drugie przyznano zespołom: „ROGOWIANKA" z gminy Końskie, „LEŚNIANIE" z Bodzentyna, „CHOMENTOWIANKI" z Chomentowa Pruszcz - gm. Skaryszew i „GRABOWIANKI" z gminy Przyłęk.
Trzecimi Nagrodami nagrodzono zespoły: „SOBÓTKA" z Bliżyna, „DOLNOJASIEŃCZANKI" z Jasieńca Iłżeckiego Dolnego, „KAZANOWIANKI ZNAD IŁŻANKI" z Kazanowa, „GĄSAWIANKI" z gminy Jastrząb i „SEREDZANKI" z Seredzic k/Iłży.
Wyróżnienia otrzymały zespoły: „ALEBABKI" z Jedlni Letnisko, „BRODOWIANKI" z Brodów, „GÓRNIANECKI" z Górna, „GROMADA" z Tychowa Starego, „KAŁKOWIANKI" z Kałkowa, „KRÓLEWSKIE ZRÓDŁA" z Gminy Pionki , „OWADOWIANKI" z Jastrzębi, Zespół „RAZ NA LUDOWO" z Jastrzębi, „STOKROTKA" Z Mirowa, „ZAGÓRZANKI" z gminy Łączna k/Kielc, „NIEZAPOMINAJKI" z Mirowa, „LUDWICZANKI" z Jedlińska i  „KALINA"  z Zakrzewa.

W kategorii Kapel Ludowych I Nagrody otrzymali: Kapela „SĄSIEDZI" z Mirca i Kapela Henryka Giedyka z gminy Stara Błotnica.
Drugą Nagrodę przyznano Kapeli „LEŚNIANIE" z Bodzentyna, a trzy równorzędne III Nagrody otrzymały kapele: „JAŚKI" z Końskich, „FACHMANI" z gminy Wierzbica i Kapela Wieśka Zielonki i Edwarda Orłowskiego z gminy Chlewiska.
Wyróżnienia w kategorii kapel otrzymali: Kapela „BLIŻEJ SERCA" z gminy Skarżysko Kamienna, KAPELA IŁŻECKA, Kapela „LILIA", Kapela Krzysztofa Rokicińskiego ze Starej Błotnicy, Kapela z Osuchowa, gm. Kazanów, Kapela „JASKÓŁKA" z Małomierzyc, Kapela „KAZIO" ze Skaryszewa i „KAPELA WOJCIECHOWSKA" z Wojciechowa, powiat lubelski.

Występ Patrycji Runo zakończył niedzielną imprezę folklorystyczną pod nazwą XXIV Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. WPiękna pogoda zgromadziła na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wielu widzów, którzy licznie bawili się w pobliżu sceny

źródło: Dom Kultury w Iłży

zdjęcia na stronie Domu Kultury w Iłży

na zdjęciu "Zespół Królewskie Źródła"

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 8
baner 30
baner 31
baner 48
Stronę odwiedzono:
10311730   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
25-03-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24