Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - AKTUALNOŚCI
Afrykański pomór świń (ASF)
PDF
DRUKUJ
grafika

Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dotyczące  wirusa ASF, sposobów jego przenoszenia i działań podejmowanych w celu zwalczania jego rozprzestrzeniania. Oto kilka pytań i odpowiedzi,  które zadają rolnicy.

Jakie zwierzęta chorują na ASF?

Nosicielem wirusa ASF jest dzik. Chorują świniowate czyli świnie, dziki i guźce, ludzie nie chorują.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem ASF? Jak wyglądają objawy?

Zakażenie najczęściej następuje z jedzeniem, ale także przez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę. Objawy widać dopiero po 6-10 dniach po zakażeniu wirusem. Dlatego tak niebezpieczne jest kupowanie warchlaków z nieznanych źródeł po okazyjnej cenie. Już za kilka dni mogą zacząć chorować. Najpierw pojawia się gorączka, a po następnych kilku dniach sinica skóry uszu, brzucha, boków ciała, wybroczyny w skórze, duszność, pienisty i krwisty wypływ z nosa, biegunka z krwią i wymioty. Na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki. Walczy się z nim administracyjnie, wybijając świnie.

Skąd wirus w gospodarstwie?

Wirus może być zawleczony do chlewni poprzez wektor (nie choruje, ale przenosi wirusa). Ptaki, szczury, muchy, zwierzęta domowe mogą przenieść wirusa z miejsca na miejsce.

Jak długo wirus jest aktywny?

W padłym, chorym na ASF dziku, wirus jest aktywny i zaraża do czterech miesięcy. Wirus ten można przynieść na butach z lasu do gospodarstwa, dlatego potrzebne są maty i zmiana butów przed wejściem do budynków gospodarskich. Najlepiej na takie, w których chodzimy tylko po chlewni. W mięsie mrożonym wirus przeżywa tysiąc dni, w suszonym trzysta, mielonym sto pięć, we krwi 10-18 tygodni (w temperaturze pokojowej), w kale 11 dni.

W jakiej temperaturze ginie wirus?

Niska temperatura konserwuje wirusa. W temperaturze 55°C wirus ginie po 45 minutach, a w temperaturze 60°C po 20-30 minutach. ds
 Wszystkie informacje na stronie Główego Inspektoratu Weterynarii

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 32
Stronę odwiedzono:
9555272   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
19-11-2018
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24