Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - EDUKACJA
Wigilia w Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej
PDF
DRUKUJ
grafika

Przekażmy sobie znak pokoju ...

Pod takim hasłem społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej obchodziła tegoroczną Wigilię. Uroczysta akademia poświęcona została refleksji nad istotą Bożego Narodzenia głównie w odniesieniu do słów księdza Jana Twardowskiego i Ewangelii. Boże Narodzenie zostało przedstawione jako święto miłości, a pokój - jako jeden z największych darów Bożych.

Jaka jest rzeczywistość naszego dumnego XXI wieku?

Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie, obserwując kolejne sceny przedstawiające człowieka w odsłonach życia. Konfrontacji poddano dzisiejszy konsumpcjonizm, poszukiwanie prymitywnych rozrywek, egoizm, życie bez poszukiwań większego sensu...  z altruistyczną postawą wolontariuszy i ludzi dumnych ze służby Bogu.

Choćbyś broniła się przed wzruszeniem i czułością...

„... tej nocy poczujesz drżenie serca". A wywołane ono zostało wspomnieniami dorosłego czytającego list matki, który otrzymał, gdy obchodził swoje pierwsze urodziny. Wzruszenie przyszło wraz z „Kolędą dla nieobecnych" i przypomnieniu o braterskim obowiązku wspominania podczas wieczerzy wigilijnej tych, których wśród nas już nie ma, bo „człowiek żyje, póki żyje wspomnienie o nim".

Narodziłem się bezsilny...

„... abyś ty nigdy się mnie nie lękał". „Orędzie z Groty Betlejemskiej" Lamberta Nobena zostało poprzedzone uroczystym odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Tu myśli popłynęły ku znaczeniu faktu, że Bóg przyszedł na świat jako człowiek, gdyż „Wszechmogący, gdy kocha, najsłabszym być umie".

Przy wigilijnym stole w wolnej Polsce

W nawiązaniu do obrazu Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii" i kolędy Jacka Kaczmarskiego o tym samym tytule, z racji kończącego się roku, w którym rozpoczęliśmy obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspomniano tych, którzy poświęcili się, abyśmy my mogli zasiąść przy wigilijnym stole w wolnej Polsce. Przywołano historię bohaterów - patriotów, spośród których wielu  Wigilii nie doczekało albo spędzało ją z dala od rodziny, na froncie, w obozie jenieckim, na Syberii...

Życzymy Wam ubogacania się tym, co piękne...

Spotkanie zakończyło się rozdaniem opłatka i składaniem życzeń płynących prosto z serca ubogaconego refleksją nad istotą Bożego Narodzenia.

Odnalezienia pokoju w sercach życzymy wszystkim Internautom.


obejrzyj zdjęcia -autor zdjęć i tekstu PSP Sucha

 

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 47
baner 48
Stronę odwiedzono:
10655124   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
23-05-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24