Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - EDUKACJA
WIZYTA STRAŻAKÓW- AKCJA BEZPIECZNE FERIE
PDF
DRUKUJ
grafika

W środę 23.01.2019 r. Publiczną Szkołę Podstawową w Jaroszkach odwiedzili strażacy z Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie: sekc. Kinga Sikora, kpt. Łukasz Zieliński, st. kpt. Arkadiusz Wójcik i mł. bryg. Tomasz Kupis w związku z akcją „Bezpieczne ferie".
Długo wyczekiwane przez uczniów ferie to oprócz wypoczynku i licznych atrakcji, także okres, w którym dzieci narażone są na wiele niebezpieczeństw, dlatego też celem spotkania było uświadomienie zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Strażacy przypomnieli uczniom w jaki sposób należy obchodzić się z elektrycznością w gospodarstwie domowym, jakich sytuacji należy unikać np. wkładania przedmiotów w gniazdka elektryczne, zabawy zapałkami, a także wskazano prawidłowe reakcje na zaistniałą sytuację np. pożar. Dokładnie omówione zostało niebezpieczeństwo jakim jest czad, nazywany cichym zabójcą (ponieważ nie czujemy go i nie widzimy). Dzieci dowiedziały się, że złe samopoczucie, zawroty głowy, nudności, mogą być właśnie pierwszymi oznakami zatrucia czadem, należy wtedy jak najszybciej otworzyć okna i drzwi aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Zademonstrowany został także czujnik czadu, a także sprzęt, którego używają strażacy właśnie w akcjach, gdzie podejrzewa się zatrucie tlenkiem węgla. Uczniowie mogli przymierzyć specjalistyczne ubranie, maskę oraz butlę tlenową. Następnie omówiono zabawy na lodzie i śniegu. Zaznaczono, jak ważne jest, aby podczas takich zabaw obecny był dorosły opiekun oraz żeby zabawy te odbywały się w miejscach do tego przeznaczonych. Strażacy wszystkie te zagrożenia omawiali z uczniami, analizując ich przyczyny, a także zapobieganie im.
Szczegółowo przedstawiono sposób udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy. Omówiono kolejne etapy począwszy od stwierdzenia, czy dana osoba jest przytomna, poprzez wezwanie pomocy (numer alarmowy 112) i reanimację poszkodowanego. Dzięki elektrycznemu fantomowi, który wskazuje prawidłowość przeprowadzania reanimacji, uczniowie mogli sami taką symulację przeprowadzić i teorię zastąpić praktyką.
Wizyta strażaków wywarła na uczniach pozytywne wrażenie. Wiedza przekazana uczniom szkoły z pewnością przyda się w życiu codziennym, gdyż dzięki temu można uratować ludzkie życie. Bardzo dziękujemy Straży Pożarnej z Ośrodka Szkolenia w Pionkach za poświęcony uczniom naszej szkoły czas i udzielenie cennych informacji.

autor tekstu i zdjeć PSP Jaroszki

obejrzyj zdjęcia

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 8
baner 30
baner 31
baner 48
Stronę odwiedzono:
10073398   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
15-02-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24