Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - EDUKACJA
„WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!”
PDF
DRUKUJ
grafika

W PSP w Augustowie po raz kolejny uczczono Święto Konstytucji 3 Maja. Każdy uczeń bowiem powinien wiedzieć jak najwięcej o przeszłości swojego narodu, jego ciekawej historii. A dlaczego? Odpowiedź niech stanowi motto, które przyświecało akademii: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

Uczniowie rozpoczęli uroczystość odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie wykonali utwór „Polska flaga", by przypomnieć o zbliżającym się święcie polskich barw narodowych. W części narracyjnej prowadzący wyeksponowali daty ważne dla narodu polskiego i opowiedzieli o znaczeniu Konstytucji 3 maja. Była to druga konstytucja na świecie. Fakt ten świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów. Nad projektem Konstytucji 3 maja pracowali ludzie o wielkich umysłach i sercach. Powstała podczas długich narad jej twórców, wśród których wyróżniali się: Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Franciszek Salezy Jezierski, Franciszek Ksawery Dmochowski, Stanisław Staszic. Pozyskali oni dla reformy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Uczniowie podkreślili, że to wielkie dzieło Sejmu Czteroletniego, uchwalone 3 maja 1791r., dawało Polsce szansę uratowania kraju. Atmosferę ogromnego uniesienia patriotycznego tamtych dni, kiedy to król Polski złożył przysięgę na Konstytucję, przybliżyła pieśń „Trzeci Maj" w wykonaniu kl. VI-VII. Okres wolności i nadziei trwał niestety krótko, Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale osiągnięcie Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby, mądrości Polaków. Zawsze będzie utożsamiany z Polską i z Polakami.

W dalszej części uczniowie przypominali, iż obecny rok szkolny 2018/2019 jest ogłoszony Rokiem Niepodległości. 4 czerwca natomiast będziemy obchodzić 30-lecie wolnej Polski - wolnej od komunizmu.

Tak wiele jest ważnych dat, dlatego jeszcze raz ósmoklasiści je przypomnieli podczas prezentacji prac multimedialnych własnego autorstwa. Powtórzyli przy tym motto akademii: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości", zachęcając w ten sposób wszystkich do uważnego słuchania. Ponadto ten powielony cytat stanowił klamrę spinającą część narracyjną.

Całą uroczystość zakończyło z kolei odśpiewanie „Roty" Marii Konopnickiej, patrona naszej szkoły. Jest to zapowiedź kolejnej ważnej daty i doniosłego wydarzenia w historii naszej szkoły.

autor .PSP Augustów

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 47
baner 48
Stronę odwiedzono:
10737224   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
18-06-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24