Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - EDUKACJA
,,LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ” – wizyta PSP w Augustowie na Majdanku
PDF
DRUKUJ
grafika
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 12
Autor: Grażyna Rojek

Uczniowie PSP w Augustowie odwiedzili muzeum martyrologiczne na Majdanku 8.05.2019 r., dokładnie w rocznicę podpisania kapitulacji przez Niemcy i zakończenia II wojny światowej w Europie. W wielkim skupieniu i z uwagą wysłuchali lekcji historii nie dowierzając, że ,,to ludzie ludziom zgotowali ten los".

Zwiedzanie rozpoczęli od usytuowanej blisko ulicy Bramy, symbolizującej granicę pomiędzy dwoma światami - światem żywych i wolności a światem zmarłych i męczeństwa, znajdującym się za Bramą. Przedstawia ona stłoczone ludzkie postacie. Autor pomnika odnosił się do Bramy Piekieł z ,,Boskiej Komedii", jakby za Dantem Alighierim chciał powiedzieć: ,,Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy [tu] wchodzicie". I o tym przekonywali się zwiedzający podczas całej wizyty. Wstrząsająca była informacja o przeznaczeniu placu, nazwanego przez oprawców placem Róż. Dokonywano na nim selekcji ludzi przybyłych do obozu i eksterminacji tych, którzy nie kwalifikowali się do pracy w obozie. Wszystkie obiekty, wnętrza, wystawy multimedialne, tablice, eksponaty, rzeźby, a nade wszystko słowa pani przewodnik budziły respekt i smutek. Uczniowie z pełną powagą przeszli Drogą Hołdu i Pamięci do Mauzoleum, które w kształcie i formie nawiązuje do prasłowiańskiej urny grobowej oraz rzymskiego Panteonu. We wnętrzu Mauzoleum umieszczono prochy przeniesione z Kopca - zbiorowej mogiły ofiar Majdanka. Na kopule Mauzoleum, będącej wiekiem monumentalnej urny, wyryto napis: ,,Los nasz dla was przestrogą" - cytat z wiersza Franciszka Fenikowskiego ,,Requiem".

Pełni refleksji i przemyśleń udaliśmy się w drogę powrotną, podczas której zaplanowane było odwiedzenie ruin renesansowego bastejowego zamku magnackiego w Janowcu nad Wisłą. Dużą atrakcją były krużganki i rozlegający się z nich piękny widok na malowniczą okolicę. Uczniowie zobaczyli również dwór ziemiański z XVIII w. wraz z budynkami gospodarczymi - spichlerzem i lamusem, znajdującymi się nieopodal zamku.

Był to ostatni punkt wycieczki, którą uczniowie PSP w Augustowie odbywali w bardzo miłym towarzystwie koleżanek i kolegów z PSP w Laskach. Dziękujemy za niezapomniane chwile!

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 47
baner 48
Stronę odwiedzono:
10643297   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
17-05-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24