Gmina Pionki w ramach Resortowego Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2023 otrzymała z Funduszu Solidarnościowego na realizację programu dofinansowanie w wysokości 130 842,45zł; liczba niepełnosprawnych uczestników Programu, którym zostaną przyznane usługi asystenta wynosi 8 osób w tym:
- 2 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- 5 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 1 osoba z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
W ramach realizacji Programu zostanie zapewnione świadczenie 2645 godzin usług asystenckich. Zadanie będzie realizowane na rzecz mieszkańców gminy Pionki.
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787 z późn. zm.).
Program będzie realizowany w okresie od 1 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pionkach.
Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.
Ze względu na ograniczoną ilość osób mogących brać udział w programie AOON edycja 2023, po 15 lutym nabór będzie otwarty, a usługi asystenckie będą przyznawane pod warunkiem rezygnacji już zakwalifikowanych osób oraz dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla uczestników Programu:
1.dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
2. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo,
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo,
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:
- wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
- załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
- korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
- zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.
PROCEDURA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKÓW DO PROGRAMU.
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet wypełnionych
i podpisanych dokumentów, który stanowią:
1. Karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”
– (załącznik nr 7 do Programu);
2. Karty zakresu czynności w ramach usługi asystencji osobistej do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – (załącznik nr 8 do Programu);
3. Klauzula informacyjna w ramach Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – (załącznik nr 12 do Programu);
4. Aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (kserokopia)
W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876), inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 7, finansowane z innych źródeł.