11 listopada 2012 roku to ważna rocznica dla Polaków, dla uczniów PSP w Suchej, którzy w szczególny sposób uczcili ten dzień, bo wśród bliskich i parafian.
... Ołtarz w kościele św. Idziego w Suchej, na tle którego krzyże brzozowe
z nekrologami dat m.in. 1772, 1793, 1795, zapalone znicze, porozrzucane stare hełmy i broń żołnierska, obok mapa Polski pod zaborami z zawieszonym kirem, symbolizujące niewolę i upadek Polski. Sceneria bardzo wymowna, ale dopełniają ją następujące po sobie sceny, np. widok kobiet w żałobie, które głosem pełnym emocji podkreślają tragedię i ból tamtych wydarzeń. Kolejny smutny widok to Polska (uczennica w czerwonej sukni i w złotej koronie), która zostaje skrępowana łańcuchami przez zaborców i pozbawiona korony. Na szczęście, po jakimś czasie pojawia się Wolność (uczennica w białej sukni), która budzi nadzieję, w końcu daje Niepodległość. Ostatecznie, Polska wyzwala się z łańcuchów upodlenia i niewoli.
Te przejmujące sceny przeplatane są pięknymi wierszami, muzyką poważną i pieśniami, wśród których nie zabrakło "Piechoty", "Pierwszej brygady", oraz "Rozkwitały pąki białych róż". Na koniec programu odśpiewana została „Rota", do której włączyli się wszyscy parafianie, podkreślając wspólnotę działania i dumę z bycia Polakiem.
Program w wykonaniu uczniów klasy VI wywarł na wielu odbiorcach silne wzruszenie, nie obyło się bez łez..., a potem słów uznania i podziękowań dla artystów.
Przedstawienie to ponownie odbyło się nazajutrz w szkole.
Scenariusz przygotowały wraz uczniami panie: Aneta Podsiadła, Dorota Glimasińska, Krystyna Waszczyk.. Dziękujemy za uwagę i słowa pochwały!