W niedzielę 23 czerwca w Jedlni odbył się festyn historyczny „Przeciw niepamięci" w 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Uroczystości rozpoczęto o godz.11 w miejscowości Jaśce, gdzie poświęcono kamień upamiętniający zwycięską bitwę w kwietniu w 1863 roku. Według przekazów zginęło 70 carskich żołnierzy, powstańców na polu bitwy pozostało 17. Następnie na starym cmentarzu, przy dźwiękach werbli oddano hołd powstańcom i złożono kwiaty . Nowy pomnik, według projektu art. plastyka Tomasza Wróblewskiego, został poświęcony w styczniu tego roku .Była to wspólna inicjatywa Gminy Pionki, Stowarzyszenia Jedlnia i Parafii Św. Mikołaja w Jedlni.
O godz.12 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych uczestników powstania styczniowego. Homilię wygłosił ks. Mirosław Prasek. Po Eucharystii miał miejsce koncert Garnizonowej Orkiestry Wojsk Sił Powietrznych w Radomiu. Stowarzyszenie Jednia odznaczyła medalalem „Angelus Regalis" /królewski anioł / wraz z dyplomem za wytrwałą, ofiarną służbę dla społeczności jedleńskiej następujące osoby: Prezes Zarządu BS w Pionkach Zdzisławę Lasota-Kustrzepa, Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Jana Komorowicza, Wójta Gminy Pionki Mirosława Ziółka.
Na scenie w „Ogrodach Plebańskich" wystąpiły między innymi grupy muzyczne i taneczne dzieci i młodzieży z Pionek ze szkół z Jedlni i Jaroszkach, zespoły ludowe Królewskie Źródła z Jedlni , Półborzanki z Augustowa, Zespół Halniacy z Radomia , Zespół Zayazd -z Lechem Makowieckim.
Największą atrakcją festynu były dwa widowiska rekonstrukcyjne w którym wzięło udział około 100 rekonstruktorów i 18 koni. Byli to uczniowie i harcerze ZHP z Radomia, 22 Pułk Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko, Kozienicka Grupa Rekonstrukcji Historycznej, 27 Pułk Ułanów Beliniak z Radomia, 51 Drużyna Harcerzy Żuawi im. Signi 1863 z Rzeszowa oraz członkowie stowarzyszenia VIS Radom.
Zaprezentowano kilka epizodów z postania styczniowego między innymi widowisko przedstawiające atak na Jedlnię w noc z 22 na 23 stycznia 1863 roku i potyczki,które się toczyły w Jaścach.
Jak zwykle były stoiska z Jadłem Jedlińskim, Miodowa Wioska a w niej Pan Zieliński ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach
i wszelakie miody , stoiska rzemiosła artystycznego. Dla dzieci były dmuchane zamki, malowanie twarzy, stoiska z zabawkami, wielkim zainteresowaniem cieszyły się licytacje z niespodziankami oraz pokaz sprzętu radiolokacyjnego i ratowniczego Sił Powietrznych Wojska Polskiego.
Bardzo udany historyczny festyn w Jedlni zakończył się pięknym pokazem sztucznych ogni.