Szkoła w Laskach uczciła Święto Konstytucji 3 Maja


,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”– takie motto przyświecało uroczystej akademii. Odbyła się ona pod hasłem: ,,3 Maja – Wielcy dla Rzeczpospolitej”.

6

Uczniowie przypomnieli tych, co rozproszeni przez lata po całym świecie żyli i działali na rzecz Ojczyzny. Nad projektem Konstytucji pracowali ludzie o wielkich umysłach i sercach. Powstawała podczas długich narad patriotów, wśród których wyróżniali się: Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Franciszek Salezy Jezierski, Franciszek Ksawery Dmochowski, Stanisław Staszic. Patrioci pozyskali dla reformy króla Stanisław Augusta Poniatowskiego. Uczniowie przedstawili krótką charakterystykę tych wielkich ludzi, pracujących dla dobra Rzeczpospolitej.

Bez tytułu 3
Podkreślili osiągnięcie Sejmu Czteroletniego, który po wielu trudach, tłumaczeniach, uchwalił Konstytucję – dokument, dający Polsce szansę – był to dzień 3 maja 1791 r. Atmosferę ogromnego uniesienia patriotycznego tamtych dni, kiedy to król Polski złożył przysięgę na Konstytucję, przybliżyła pieśń ,,Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu uczniów VII klasy.

1

Była to druga Konstytucja na świecie. Fakt ten świadczył o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów. Te ważne dla Polaków informacje, uczniowie uświetnili piękną recytacją fragmentów wierszy, przygotowanych na tę okoliczność.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnienia o patronie szkoły Józefie Piłsudskim, szczególnie w roku stulecia  odzyskania przez Polskę niepodległości. Okres wolności i nadziei po uchwaleniu Konstytucji 3 maja trwał krótko. Polska zniknęła z mapy Europy i właśnie Józef Piłsudski po 123 latach niewoli stanął na czele odrodzonego państwa polskiego. Uczniowie zaznaczyli, że był on jednym z wielkich, którzy przysłużyli się Rzeczpospolitej.

2

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego, wzorowym odśpiewaniem hymnu państwowego, a zakończyła przykładnym wykonaniem hymnu szkoły ,,Marsz I Brygady” i wyprowadzeniem pocztu sztandarowego, co stanowiło nieodzowną klamrę, spinającą wszystkie patriotyczne treści.

0
4 5


Opracowała: Marzanna Grosiak