Spotkanie z prof. Markiem Wierzbickim


Dnia 06 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z wybitnym historykiem prof. dr hab. Markiem Wierzbickim, pracownikiem naukowym IPN. Zaprezentował on wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości” oraz wykład przybliżający sylwetki: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego.

Wśród bohaterów jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim współdziałali. Pozostali oni wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne poprowadzili Polaków ku wolności. Wystawa przypomniała nam tych Polaków, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Polskę. Szczególnie mocno podkreślono postać Józefa Piłsudskiego oraz jego działalność konspiracyjną i zbrojną w drodze do Niepodległej. Wspomniano też o Publicznej Szkole Podstawowej w Laskach – miejscu stacjonowania J. Piłsudskiego podczas bitwy pod Anielinem i Laskami w 1914 roku. Wykład przeplatały konkursy i piosenki patriotyczne. Szczególnie wzruszająco zabrzmiał „Marsz Pierwszej Brygady”  – hymn naszej szkoły.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem chłonęli wiedzę i informacje o historii Polski, którą wykorzystali podczas konkursów, otrzymując nagrody.

Celem tej pięknej lekcji historii było zaangażowanie uczniów w kultywowanie tradycji niepodległościowej. Była to cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która wpisała się w naszej szkole w celebrowanie jubileuszu odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Na zakończenie pani dyrektor Agnieszka Kołatkowska podziękowała panu profesorowi Markowi Wierzbickiemu za przybycie, przekazanie cennych informacji o losach naszej Ojczyzny.

Uczniowie klasy pierwszej zostali obdarowani upominkami w postaci żołnierskich czapek.


zobacz więcej zdjęć


                                                                        Opracowały:   Agnieszka Kowal, Bożena Walczak