Stop uzależnieniom!!!

Tegoroczna – XX edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Uzależnieniach – przebiegała pod hasłem „Wolni od uzależnień współtworzymy przyszłość Niepodległej Ojczyzny”. Gospodarzem tego wydarzenia była w tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskach, która dnia 7 grudnia 2018r. gościła władze gminne i samorządowe, proboszcza tutejszej parafii, przedstawicieli policji, dyrektorów oraz uczniów i ich opiekunów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Pionki.

W pierwszej kolejności uczniowie pisali test wiedzy z zakresu profilaktyki i uzależnień.

Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – p. Andrzej Pionka powitał przybyłych gości.

Następnie odbyło się podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników. Jury w składzie: p. Andrzej Pionka, p. Małgorzata Podsiadła i p. Halina Siczek wyłonili najlepszych reprezentantów i nagrodzili prezentami, które uroczyście wręczał Wójt Gminy Pionki – p. Mirosław Ziółek.

Organizatorem i  fundatorem nagród była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W bardzo wyrównanej rywalizacji najlepsi okazali się:

I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskach – opiekun Beata Zygmunt

II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa z Augustowa – opiekun Ewa Paduszek

III miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa z Suskowoli – opiekun Jakub Jasek

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w jego kolejnych edycjach.
Szczególne słowa uznania kierujemy do uczennic z naszej szkoły, tj. Julii Kamionki, Wiktorii Gut i Anieli Basińskiej oraz ich opiekunki – p. Beaty Zygmunt.

Tuż po ogłoszeniu wyników dyrektor szkoły – p. Agnieszka Kołatkowska zaprosiła przybyłych do obejrzenia przedstawienia teatralnego w wykonaniu uczniów klasy IV i V.
Goście, rodzice i społeczność szkolna obejrzeli  spektakl profilaktyczny, którego celem było propagowanie zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia bez nałogów.

Inscenizacja naświetlała problem szkodliwego wpływu narkotyków i dopalaczy na organizm ludzki. Młody człowiek, omamiony przez obietnice dilerów, zapomina o domu, rodzinie, szkole… Przestaje mieć pasje, zaczyna wagarować, pogłębiają się konflikty z nauczycielami i rodzicami. Drastycznie pogarszają się oceny i zachowanie. Spektakl próbował uzmysłowić, jak cienka jest granica pomiędzy dobrem a złem, pomiędzy właściwym wyborem a moralnym upadkiem. O dusze dzieci targowali się dilerzy z aniołami stróżami, a każdy z nich był przekonywujący w swoich racjach i argumentach.

Autorski scenariusz powstał na bazie książki pt. „Pamiętnik narkomanki”. Dobrana do przedstawienia muzyka także nie była przypadkowa. W tle wypowiedzi aktorów słyszeliśmy piosenkę zespołu Dżem, którego wokalista wiele lat temu przegrał walkę z nałogiem. Spektakl wyreżyserowały panie: Agnieszka Kowal, Anna Siek, Krystyna Waszczyk.

W rolę dilerów wcielili się: Patrycja Warchoł, Zuzanna Krakowiak, Tomasz Kowal, Filip Kwaśnik, Szymon Kępka i Wiktoria Dąbrowska. Aniołami Stróżami byli: Mateusz Dąbrowski, Zosia Lisewska, Filip Bolek, Zuzanna Chołuj, Agata Mścichecka, Ignacy Cybulski, Zuzanna Jemioł. Dzieci, które miały dokonać wyboru to: Patrycja Piwowarczyk, Wiktoria Gola, Oliwia Majer, Mateusz Kupczyk, Natalia Surmacka, Dominika Stępień. Dusze zmarłych narkomanów zagrali: Natalia Majer, Aleksander Jurek, Amelia Smal, Bartosz Świątek, Aleksander Janas. Wokalnie wspierała nas Patrycja Piwowarczyk, a rolę dźwiękowców znakomicie wypełnili Łukasz Maciejczyk i Łukasz Mirowski.

Na koniec pani dyrektor podziękowała małym aktorom, nauczycielom, pracownikom szkoły i zaprosiła gości na poczęstunek, który z wielkim zaangażowaniem przygotowali Rodzice uczniów szkoły.

zobacz więcej zdjęć – autor PSP Laski

zobacz więcej zdjęć – autor Grażyna Rojek