„Hazard? Nie, dziękuję”


W dniu 21.02.2019 roku uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej Publicznej Szkoły Podstawowej w Laskach wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej „Hazard?-Nie, dziekuję”, które poprowadziła pani Justyna Pasieczyńska – starszy specjalista oraz Rafał Książek ekspert służby Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Celem kampanii jest wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodych ludzi, na problemy, które wynikają z ich uprawiania oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych.

Uczniowie uzyskali wiedzę dotyczącą skali zjawiska hazardu wśród młodych ludzi. Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że wzrasta udział młodocianych poniżej 18 lat grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że uzależnienie od hazardu to choroba, a jej skutki dotykają nie tylko osób grających, ale także ich bliskich. Poczucie anonimowości w Internecie i powszechny do niego dostęp to czynniki sprzyjające urządzaniu gier hazardowych z udziałem młodocianych w sieci. Pracownicy KAS podkreślili, że w Polsce masowo otwierane były punkty z różnymi automatami. Zasady działania tych urządzeń są proste, tzn. początkowo gracz może wygrać niewielką sumę, która kusi go, aby kontynuować grę i licząc na kolejną wygraną, a wówczas inwestuje on monety, ostatecznie ponosząc porażkę i przegrywając sporą kwotę pieniędzy. W lokalach z tego typu maszynami panują bardzo specyficzne warunki, a gracze bez względu na wiek zachęcani są do kontynuowania gry.

Prowadzący podkreślili fakt, że hazard jest działalnością gospodarczą niezwykle lukratywną, która we wszystkich właściwie państwach na świecie podlega regulacji prawnej. Państwowa regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również i w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa normującym ten obszar jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Wszystkie zakłady internetowe, gry losowe, gry na automatach, zdrapki, kupony oraz urządzanie i prowadzenie gier hazardowych są regulowane i nadzorowane przez państwo. Ustawa ma na celu ochronę gracza-konsumenta przed niekorzystnymi skutkami, jakie może nieść dla niego nadmierna konsumpcja usług hazardowych.

Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu, zadawali pytania i konfrontowali swoją wiedzę ze specjalistami. Uczestnicy po spotkaniu otrzymali ulotki oraz symboliczne upominki promujące kampanię.


Opracowała Małgorzata Giermasińska