Wycieczka edukacyjna Radom-Orońsko-Szydłowiec


Dnia 2 października 2019r. uczniowie PSP w Laskach odbyli wycieczkę edukacyjną Radom – Orońsko- Szydłowiec. Najpierw pojechaliśmy do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie obejrzeliśmy wystawę pt. „Trzy razy przez lewę ramię”. Pokazywała ona najpopularniejsze polskie przesądy i ich źródła. Pomimo, iż wydaje nam się,  że jesteśmy bardzo racjonalni wiara w zabobony w Polsce była i jest wciąż żywa w naszej tradycji. Ekspozycja miała pokazać przesądy w nieco żartobliwym ujęciu i zaprezentować sposób myślenia oraz podstawy wiary i bytu naszych przodków. Zwiedzający zobaczyli m.in. chatkę szeptuchy, zakonnicę, cygankę wróżącą z kart i kominiarza wchodzącego przez komin. Niektórzy wierzą do dziś w numerologię, w to – że rozsypana sól wywołuje kłótnie, kładzenie torebki na podłodze – utratę pieniędzy, a przejście pod drabiną, stłuczenie lustra lub spotkanie czarnego kota – może spowodować lawinę nieszczęść.

Opiekunowie ekspozycji – po bardzo ciekawym wykładzie – zaprosili naszą grupę na warsztaty plastyczne pt. „Ptaki szczęścia”. Wspólnie wykonywaliśmy amulety, które będą nas chronić przed urokami i wszelkim złem.

Następnym punktem programu wycieczki było Muzeum Polskiej Rzeźby w Orońsku. Uczniowie naszej szkoły spotkali się tam z bardzo oryginalną sztuką współczesną. Autorka wystawy – Magdalena Abakanowicz – powiedziała, że odbiór jej rzeźb musi pozostać bardzo indywidualny: „ Jest to zderzenie dwóch wyobraźni – autora pracy i jej odbiorcy”. Pozwalaliśmy sobie w związku z tym na bardzo osobistą interpretację trójwymiarowych rzeźb, zwanych od nazwiska twórczyni – abakanami.

Dodatkowo obejrzeliśmy wnętrze pałacu Józefa Brandta, który ma formę XIX-wiecznej, neorenesansowej willi włoskiej. Jak wiemy ten znany malarz prowadził otwarty dom dla wielu gości. Bywali u niego m.in. Juliusz Kossak i bracia Gierymscy, a spotkania artystów w majątku przeszły do historii pod nazwą Wolna Akademia Orońska.

Ostatnią atrakcją wycieczki było Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Najpierw zobaczyliśmy  wystawę poświęconą instrumentom dawnym, które częściowo rozpoznawaliśmy i takich, które były nam zupełnie nieznane. Pani przewodniczka bardzo interesująco opowiadała o instrumentach kapel z różnych województw: kobzie, marynie, dudach, skrzypcach, mazankach, złupcokach, barbakanach, okarynie, trąbkach, cymbałach, burczybasach, różnego rodzaju fujarkach i piszczałkach.

Najciekawsza okazała się jednak lekcja nauki gry na instrumentach, która pokazała nam jak wielki drzemie w nas potencjał muzyczny. W wybornych humorach wróciliśmy do naszych domów. Należy dodać, że program wycieczki łączył się z realizacją podstawy programowej z plastyki, muzyki i historii oraz programem doradztwa zawodowego. Uczniowie mogli bowiem poznać zawód muzyka, malarza czy rzeźbiarza. Na wycieczce towarzyszyli nam także uczniowie z PSP w Augustowie, w związku z czym nastąpiła integracja szkół. Uczestnikami wycieczki opiekowały się panie: Krystyna Waszczyk, Agnieszka Kowal, Beata Zygmunt.


zobacz więcej zdjęć


Opracowała: Agnieszka Kowal