Rajd pieszy do Żytkowic

Marszałek Józef Piłsudski był wybitnym polskim politykiem, przywódcą, wojownikiem i pierwszym dowódcą Legionów Polskich. Dzięki  jego działaniom, męstwu i uporowi  Polska jest teraz wolnym krajem, a my wszyscy wolnymi ludźmi.
Miesiąc październik to czas, kiedy społeczność naszej szkoły jeszcze bardziej skupia się na osobie naszego patrona, jego zasługach i historii ówczesnej Polski. Miejscowość Laski i nasza szkoła szczególnie wpisała się nie tylko w historię naszego regionu, ale i Polski.
To Legion Piłsudskiego w roku  1914,  22 października rozpoczął bój z Rosjanami pod Anielinem i Laskami, w ramach operacji Iwangorodzkiej. Bitwa zakończyła się 26 października a podczas tych czterech,  krwawych i pełnych ofiar dni, Marszałek Piłsudski swoją kwaterę i dowództwo sprawował  z miejsca, gdzie  obecnie znajduje się budynek naszej  szkoły. To historyczne wydarzenie upamiętnia pomnik z pamiątkową tablicą.

Foto;  Maciej Szczepańczyk

Aby  upamiętnić bohaterstwo i pamięć poległych wówczas Legionistów młodzież klasy VII    i VIII wraz z wychowawczyniami zorganizowała rajd pieszy .

24 września 2019 roku wyruszyliśmy spod budynku naszej szkoły i leśnym szlakiem podążyliśmy w stronę Żytkowic – miejsca, gdzie znajduje się pomnik Legionistów poległych w bitwie.

Symboliczny gest w postaci znicza i minuty ciszy to hołd, jaki należy się wszystkim poległym za wolność i niepodległość naszego kraju. W ten sposób młodzież i wychowawcy wraz z przybyłym na miejsce rodzicem – Panią Anną Mąkosa, uczcili pamięć walczących w bitwie pod Laskami i Anielinem. Uczniowie mogli również zapoznać się z nazwiskami i pseudonimami Piłsudczyków, które uwiecznione zostały na czterech tablicach przytwierdzonych do pomnika.

Dalszy czas uprzyjemnił grill i gorące kiełbaski, a w drodze powrotnej grzybobranie  i sprzątanie śmieci w ramach akcji Caritasu, a wszystko to  pod okiem wychowawców klasy VII i VIII– Doroty Maciąg i Beaty Molendy.

Opracowały: Beata Molenda, Dorota Maciąg