W dniach 25-27 października 2021 r. odbyła się trzydniowa wycieczka uczniów PSP Sucha w ramach Projektu „Poznaj Polskę” z dofinansowaniem z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas IV-VIII pod opieką p. Anety Podsiadłej, p. Doroty Glimasińskiej, ks. Grzegorza Włodarczyka. Zwiedzanie obejmowało wybrane obiekty i miejsca na Lubelszczyźnie. Przywołajmy nasze wspomnienia…
Pierwszym etapem naszej podróży są Puławy, a w nich Pałac Czartoryskich z piękną sienią pałacową, rzeźbionymi schodami żeliwnymi, salą kamienną, gotycką i rycerską. Szczególne zainteresowanie, zwłaszcza chłopców, zwrócone jest w stronę bogatej ekspozycji militariów. W części parkowej zachwycają nas piękne budowle parkowe – Dom Gotycki i Świątynia Sybilli - wzniesione przez księżną Izabelę Czartoryską. Następnie udajemy się do Lublina, rozpoczynając zwiedzanie od Wzgórza Zamkowego, następnie przechodząc przez Bramę Grodzką, udajemy się na Stare Miasto. Tu uczniowie oglądają m.in. kościół Dominikański z kilkunastoma kaplicami, wieloma zabytkami i dziełami sztuki. To tutaj przechowywany jest m.in. stół, przy którym podpisano akt unii-lubelskiej. Dalej poznajemy historię Trybunału Koronnego – miejsca, gdzie dawniej odbywały się sądy. Idąc ulicami, uczniowie podziwiają okazałe kamienice, słuchają uważnie ciekawych legend, m.in. o pochodzeniu nazwy miasta, herbie Lublina czy o mieszczce Jadwidze i wielkim pożarze. Ich uwagę szczególnie zwraca „Kamień Nieszczęścia”, którego wg legendy nie można dotknąć, bo można ściągnąć na siebie nieszczęście. Zwiedzanie Starego Miasta kończymy na obejrzeniu Bramy Krakowskiej. Oczywiście, nie może zabraknąć obiadu, który uczniowie zjadają w upragnionym McDonaldzie. Po zakupie pamiątek, w końcu po całodziennym zwiedzaniu udajemy się do Hostelu „Relax”, gdzie czeka na nas kolacja, tam też spędzamy dwie noce wraz ze śniadaniami.
Drugiego dnia udajemy się wraz z przewodnikiem do Zamościa - "Miasta Idealnego”, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO. Pierwsze nasze kroki kierujemy do Bastionu VII, gdzie mamy możliwość wystrzału z prawdziwej armaty. Na Starym Mieście oglądamy m.in. Bramę Lwowska, Katedrę, Bramę Szczebrzeską, Pomnik Zamoyskiego, Rynek Solny oraz Rynek Wodny. Zachwyca nas Rynek Wielki, gdzie ogromne wrażenie wywiera na nas Ratusz z wieżą zegarową i wachlarzowatymi schodami. Urzekają nas bogate kamienice z wyróżniającymi się barwnymi fasadami i bogactwem fryzów, płaskorzeźb i ornamentów. Piękny jest odnowiony Zamość.
Dalsza część naszej wycieczki prowadzi do Zwierzyńca. Pogoda dopisuje, więc spacerujemy po Roztoczańskim Parku Narodowym, w którym znajduje się barokowy kościółek na wyspie. Idąc dalej, oglądamy Pałac Zarządu Ordynacji Zamoyskiej. Po drodze zatrzymujemy się na chwilkę w Stolicy Języka Polskiego – Szczebrzeszynie, aby przywitać się ze słynnym Świerszczem. Pod wieczór zajeżdżamy jeszcze do Krasnobrodu, gdzie podziwiamy drewnianą kapliczkę „na wodzie”. Pod tą budowlą znajduje się silne źródło, które według legend przywróciło zdrowie Marii Zamoyskiej (późniejszej Marysieńce Sobieskiej). Źródło do dziś słynie z leczniczych właściwości, podobno także „przywraca miłość”.
Trzeciego dnia udajemy się do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie znajduje się jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Jesteśmy zachwyceni rozmiarem i bogactwem wyposażenia. Z przyjemnością również podziwiamy otoczenie kompleksu pałacowego z jej mieszkańcami - dostojnymi pawiami. Ostatnim naszym punktem wycieczki jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie rozpoczynamy zwiedzanie od ekspozycji w budynku. Można tam obejrzeć różne makiety, modele samolotów, ale również stroje pilotów, działa, elementy samolotów i wiele innych rzeczy. Jest tego naprawdę bardzo dużo, wystawy mieszczą się w kilku sporych salach oraz w hangarach. Na zewnątrz można zobaczyć samoloty wojskowe, helikoptery oraz różne sprzęty wojskowe. Na koniec zaglądamy do środka samolotu prezydenckiego oraz ogromnego helikoptera wojskowego.
Wycieczka była bardzo udana, zwłaszcza, że pogoda nam dopisała, słoneczko nas rozpieszczało, a przy tym program pobytu na Ziemi Lubelskiej bardzo bogaty. Wróciliśmy zmęczeni, ale zachwyceni. Dziękujemy przewodnikom, a zwłaszcza panu Piotrowi Branicy i pani Małgorzacie Kurpas, których słuchało się z zapartym tchem.
Autor tekstu i zdjęć PSP Sucha