W dniu 16 marca 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej odbyła się uroczystość otwarcia wyremontowanej części szkoły. Cała modernizacja rozpoczęła się w wakacje i zakończyła 30 października 2017 roku, a polegała na wykonaniu nowych stropów, wymianie istniejących podłóg wraz ze wszystkimi warstwami podbudowy na nowe, usunięciu istniejącej więźby dachowej i zastąpienie nową więźbą płatwiowo - kleszczową. Wykonano nowe poszycie dachowe, wykonano prace dotyczących kominów i wentylacji, ocieplenie ścian fundamentowych, zmodernizowano instalację energetyczną, zadbano również o ochronę przeciwpożarową. Koszt remontu to 817.780,59zł.
Pani Dyrektor Agata Kwaśnik przywitała przybyłych gości. Podziękowała samorządowi Gminy Pionki za piękną szkołę i zaprosiła na program telewizyjny o Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej. Po zakończeniu programu, na ręce Pani Dyrektor goście przybyli na uroczystość złożyli kwiaty i gratulacje. Na koniec podziwiano nowe oblicze szkoły.
obejrzyj zdjęcia z uroczystości
A tak to wszystko się zaczeło.
Najwcześniejsze zapisy na temat szkolnictwa w Czarnej i jej okolicach pochodzą z roku szkolnego 1923/24. Istniała wówczas 2-klasowa szkoła w Tadeuszowie. W roku szkolnym 1926/27 powołano do życia 3-klasową szkołę w Czarnej, ale zajęcia odbywały się w wynajmowanych od gospodarzy salach. Dzięki staraniom ówczesnej kierowniczki szkoły, pani Eleonory Cybulskiej 15 września 1935 roku dzieci rozpoczęły naukę w nowej szkole, której nadano imię Stefana Czarnieckiego. W budynku szkolnym oprócz sal lekcyjnych znajdowały się dwa mieszkania dla nauczycieli.
Lata mijały, przybywało uczniów, brakowało sal lekcyjnych. Sytuacja trochę poprawiła się w roku 1996, kiedy to zaadaptowano mieszkania nauczycielskie na potrzeby szkoły. Dzięki temu zyskano trzy sale lekcyjne. Nadal jednak dużym utrudnieniem był brak sali gimnastycznej i centralnego ogrzewania.
Ważnym wydarzeniem dla szkoły było przywrócenie jej imienia Stefana Czarnieckiego. Nastąpiło to w roku szkolnym 1996/97 na wniosek ówczesnej dyrektorki Barbary Królikowskiej, rodziców i uczniów. 14 maja 1997 roku odbyła się w szkole uroczystość przywrócenia imienia szkole. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminnych, byli pracownicy szkoły oraz najstarsza uczennica - pani Janina Sałek, która opowiadała o swoich szkolnych latach.
Mijały kolejne lata. Tutejsza społeczność szkolna nie szczędziła wysiłków, aby poprawić bazę lokalową placówki. I nadszedł wreszcie tak długo oczekiwany moment - w 1998 roku zapadła decyzja o rozbudowie szkoły. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie prac, a w międzyczasie, w marcu 2001 roku rozpoczęto remont w starej części. Władze gminne zobowiązały się do wyremontowania korytarza, dachu, elewacji, wymiany okien, natomiast remont sal lekcyjnych wykonali rodzice i nauczyciele.
Rok szkolny 2001/2002 rozpoczął się w nowej części szkoły. Uroczysta inauguracja odbyła się 14 września. Uczestniczyli w niej: przedstawicielka Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty - Ewa Bartula, marszałek Sejmiku Wojewódzkiego - Zbigniew Kuźmiuk, senator - Jan Gołąbek, ks. prof. Wilk, przedstawiciele władz gminy Pionki z wójtem Mirosławem Ziółkiem, ks. dziekan Bujnowski oraz wielu innych gości zaprzyjaźnionych z placówką. Dyrektor Agata Kwaśnik dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia nowego wizerunku szkoły - szkoły na miarę XXI wieku.
Mijały kolejne lata. Wyremontowany dach zaczął przeciekać. W salach w starej części budynku mimo centralnego ogrzewania nadal było chłodno. Zaistniała konieczność modernizacji tej części szkoły.
Dzięki zabiegom i staraniom dyrektor Agaty Kwaśnik w gminie zapadła decyzja w tej sprawie i w maju 2017 roku rozpoczął się kolejny remont szkoły. Wymieniono dach, docieplono sale lekcyjne, zmieniono elewację. W czasie wakacji z lekkim niepokojem śledziliśmy postęp prac budowlanych. Czy remont zakończy się w terminie? Ale udało się. Prace zostały zakończone zgodnie z umową i w listopadzie można było urządzać wyremontowane pomieszczenia.
Dziś szkoła zyskała nowe oblicze. W wyremontowanych salach pojawiło się nowe lub odnowione wyposażenie i piękne, kolorowe dekoracje. Za tym kryje się wysiłek nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników obsługi i przyjaciół szkoły. Szkoła Podstawowa w Czarnej jest placówką na miarę XXI wieku - przyjazną uczniom i rodzicom, dobrze wyposażoną, posiadającą wykwalifikowaną kadrę pedagogicznąi potencjał, aby uczniowie mogli zdobywać wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego rozwoju oraz funkcjonowania we współczesnym świecie.
obejrzyj zdjęcia z historii PSP Czarna