11 listopada o godz. 11.30 w Kościele św. Mikołaja w Jedlni rozpoczęły się uroczyste obchody 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku, wprowadził nas przygotowany przez Łukasza Kęskę montaż słowno – muzyczny w wykonaniu scholii i zespołu „Królewskie Źródła”.
Młodzi artyści w słownym przekazie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były pieśni patriotyczne „Ojczyzna”, „Pałacyk Michla”, „Uwierz Polsko”, „Warszawo ma”. Artyści i reżyser tego wyrafinowanego spektaklu otrzymali zasłużone brawa od publiczności.
Następnie o godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę, na której obecne były poczty sztandarowe z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlni, Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaroszek i Jedlni.
Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Janusz Smerda. Cytując Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, ks. proboszcz podkreślił, że słowa wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego tak dawno, jakże są aktualne i dziś.
11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę, wspominamy i dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. Dlatego cieszy fakt, że obchody Święta Niepodległości na stałe wpisały się w kalendarz naszej Gminy .
Po Mszy św., Wojciech Pestka prezes „Stowarzyszenia Jedlnia” zaprezentował nową książkę, księdza Jana Wiśniewskiego„Jedlnia”, która ukazała się jako druga pozycja Serii Wydawniczej Izby Pamięci im. Księży Tadeusza i Józefa Gackich. Publikacja przynosi szereg istotnych informacji o życiu mieszkańców Jedlni, relacji dotyczących budowy i wyposażenia ostatniego z kościołów. Posłowie przybliżające życie i twórczość ks. Jana Wiśniewskiego opracował doktor nauk historycznych Piotr Wdowski.
Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali foldery ze słowami pieśni „Bogurodzica” i „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wizerunkiem M.B.Częstochowskiej. Znajdujący się w naszym kościele obraz M.B. Częstochowskiej pochodzi z 1864 roku a jego twórcą jest Aleksander Lesser.
Dalsza część uroczystości odbyła na Skwerze im. Władysława Jagiełły. Z wielkim zaangażowaniem wszyscy zgromadzeni zaśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Delegacje ze szkół oraz radni złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą gen. Henryka Dąbrowskiego upamiętniającą jego pobyt w Jedlni.
W uroczystościach udział wzięli Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, Radni Gminy Pionki Konrad Dąbrowski, Piotr Gębczyk, Sebastian Sałek, Sławomir Słomka, Mariusz Siczek, Strażacy OSP z Jaroszek i Jedlni, dyrektor PSP w Jaroszkach Jolanta Mazur, sołtysi, przedstawiciele grup parafialnych i stowarzyszeń, parafianie oraz goście. Dziękujemy za wspólne świętowanie oraz patriotyczną postawę.
autor . Anna Winiarska