Wojciech Pestka, poeta, prozaik i tłumacz został uhonorowany wyjątkowym medalem przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym przez Prezydenta Lublina z okazji jubileuszu 700-lecia miasta. W uzasadnieniu znalazło się sformułowanie: „W dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój Miasta oraz zasługi na rzecz jego Mieszkańców z podziękowaniem za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną Lublina".
Wojciech Pestka należy do Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest członkiem redakcji Dwumiesięcznika Środowisk Twórczych „Lublin, Kultura i Społeczeństwo",
współorganizatorem naukowych i literackich sesji „Nasi Sąsiedzi" (z Muzeum Czechowicza w Lublinie), zasiada w Radzie Programowej wydawanej wspólnie z UMCS serii „Biblioteka Literatur Naszych Sąsiadów", pełni obowiązki jurora Międzynarodowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej i Wschodniej im. Józefa Łobodowskiego.
W 2013 r. za zasługi w promowaniu kultury i historii Polski na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie na wniosek ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej", w 2015 r. Ukraińska Fundacja Kultury przyznała mu Medal „Za Wierność Przesłaniu Poety", zaś w 2017 r. odznaczony został Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis".
Wojciech Pestka jest laureatem wielu nagród literackich, w tym: Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego ( 2010), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody (2012, Ukraina), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola (2013, Ukraina), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa (2013).
Lublin często pojawia się w twórczości Wojciecha Pestki, ulice współczesnego grodu nad Bystrzycą są tłem jego najnowszej powieści „Mój mąż frajer" (Kraków 2017).
Obecnie w Radomiu powstaje film fabularny na motywach powieści „Powiedzcie swoim" (Kraków 2013), opowiadający o męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza z rąk funkcjonariuszy SB i radomskich robotniczych protestach 1976 r.
Medal zaprojektowany przez artystkę Jolantę Słomianowską, o kształcie kwadratu o boku 70 mm grubości 4-5 mm, dwustronnie tłoczony, galwanicznie posrebrzany i oksydowany. Medal jest spersonalizowany, znajduje się na nim imię i nazwisko osoby wyróżnionej. Jest to obok medalu Unii Lubelskiej najwyższe i najbardziej prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Lublin.
Uroczystość wręczenia Medalu 700-lecia Miasta Lublin miała miejsce 04.07.2018 r. w Lubelskim Ratuszu.
(z komunikatu Oddziału Lubelskiego SPP)