Ostatni tydzień lutego upłynął pod znakiem prehistorii i dinozaurów. Grupa dzieci pracowała metodą projektu badawczego. Cele ogólne projektu to:
- wykorzystywanie i tworzenie okazji do pogłębiania wiedzy na temat dinozaurów
- budzenie zainteresowań dzieci otaczającym światem, prehistorią
- kształcenie mowy komunikatywnej poprzez wypowiedzi dzieci
- rozwijanie umiejętności współpracy z nauczycielem i grupą
W czasie wielu zabaw dzieci poznały historię dinozaurów, prawdopodobne przyczyny ich wyginięcia, rodzaje oraz bardzo trudne nazwy. Stały się przez chwilę paleontologami i prowadziły prawdziwe wykopaliska w piachu oraz wydobywały dinozaury z lodu. Budowały szkielety z klocków, papierowych rurek i makaronu. W kolejnym dniu sprawdzały jedną z hipotez wyginięcia dinozaurów - wybuch wulkanu. Wykonały eksperyment i stworzyły prawdziwy wulkan. Tematyka dinozaurów stała się też okazją do rozwijania kompetencji matematycznych (przeliczanie, orientacja przestrzenna, tworzenie zbiorów).
Aby zgłębić swoją wiedzę na ten temat obejrzały też profesjonalną prezentację, z której dowiedziały się jak mógł wyglądać świat sprzed 65 milionów lat, poznały techniki pracy paleontologów, obejrzały zdjęcia z muzeów, w których znajdują się prawdziwe kości dinozaurów oraz skamieliny.
W rolę ekspertów, wcielili się uczniowie Piotruś, Adaś i Władek. Chłopcy bardzo interesują się tą tematyką. Opowiedzieli wiele ciekawostek oraz odpowiedzieli na bardzo trudne pytania kolegów i koleżanek. Dzieci szukały dinozaurów spacerując w pobliżu szkoły. Znalezione jajko wywołało wiele radości i kryło w środku małe dinusie. Przedszkolaki uczyły się piosenki i masażyku o dinozaurach. Zakończeniem tego fascynującego tematu było stworzenie kącika tematycznego pod hasłem "Park Jurajski", w którym znalazły się okazy różnych dinozaurów przynoszonych z domu przez dzieci oraz te które same stworzyły na zajęciach, książki tematyczne oraz film o dinozaurach. Wspólnie wykonano przestrzennego dinozaura, który ozdobił szkolny korytarz.
Plany na przyszłość? Wycieczka do prawdziwego „Parku Jurajskiego”!
autor tekstu i zdjęć PSP Jaroszki