Dnia 31.08.2023r. w godzinach od 9.00 do 12.00 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Czarna odbyły się następujące po sobie spotkania edukacyjne realizowane w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020, Podprogram 2021 Plus współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Prowadzone działania miały w szczególności na celu:
- Włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych.
- Pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej).
- Wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Spotkania edukacyjne odbyły się w formie warsztatów i obejmowały tematykę ekonomiczną (tj. naukę tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego z uwzględnianiem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych) oraz dietetyczną (promowanie zdrowego żywienia).
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pionkach z terenu województwa mazowieckiego przy współpracy z Bankiem Żywności w Radomiu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 20221 Plus współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie Luty 2023 – Sierpień 2023.
2. Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
* owocowe (powidła śliwkowe);
* skrobiowe (makaron jajeczny świderki),
* mleczne (mleko UHT),
* mięsne (szynka wieprzowa),
* cukier (cukier biały),
* tłuszcze (olej rzepakowy).
3. Pomoc żywnościowa trafiła do 243 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa mazowieckiego, z gminy Pionki.
4. Wydaliśmy osobom potrzebującym:
° 2 235,60 ton żywności;
° 243 paczki żywnościowe;
° 0 posiłków;
5. W ramach Podprogramu 2021 Plus dla 243 osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono 2 następujące po sobie warsztaty edukacyjne w ramach działań towarzyszących:
* Żywieniowo – dietetyczne – 1 spotkanie dla 15 uczestników
* Ekonomiczne – 1 spotkanie dla 15 uczestników